Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy od byłego małżonka
Zaraz po zakończeniu postępowania prowadzonego w sprawie o rozwód, bądź w wypadku zniesienia wspólności ustawowej małżeńskiej byli małżonkowie rozpoczynają procedurę związaną z postępowaniem o podział majątku. Czasami już na wstępnym etapie przygotowywania wniosku o podział majątku dochodzi do sytuacji, kiedy to jeden z małżonków odmawia dostępu do wspólnego mienia, to jest np. odmawia wstępu do mieszkania, bądź samodzielnie korzysta z pojazdu. Jeżeli takie niewłaściwe zachowanie zbiega się z wyraźnym sprzeciwem ze strony drugiego małżonka, to wówczas osoba pozbawiona możliwości współposiadania rzeczy może domagać się wynagrodzenia za bezprawne pozbawienie możliwości korzystania ze wspólnej rzeczy.
Podstawa prawna roszczenia o zapłatę za bezprawne, wyłączne korzystanie z rzeczy oparta jest na art. 222§1 k.c. w związku z art. 206 k.c. Na podstawie powołanych przepisów były małżonek, który pozbawiony został władztwa nad rzeczą wchodzącą w skład majątku wspólnego może domagać się w sprawie o podział majątku stosownego wynagrodzenia.
Konstruując wniosek o podział majątku należy właściwie sprecyzować roszczenie o zapłatę. We wniosku należy określić wysokość dochodzonego roszczenia. Określając wysokość roszczenia można opierać się m.in. na rynkowych stawkach najmu rzeczy, to jest np. rynkowych stawkach najmu lokali mieszkalnych lub najmu pojazdów. Przy określaniu roszczenia należy pamiętać o wysokości udziału przysługującego byłemu małżonkowi w majątku wspólnym. Zazwyczaj udział ten będzie wynosił 1/2, a zatem roszczenie o zapłatę należy obniżyć o połowę.
Bezprawne działanie byłego małżonka, który to swoim zachowaniem pozbawia drugiego współwłaściciela prawa do współposiadania rzeczy wspólnej spotka się z odpowiednią reakcją ze strony sądu. Zgłoszenie w sprawie o podział majątku roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za wyłączne korzystanie z rzeczy daje możliwość uzyskania, przez osobę pozbawioną prawa do dysponowania wspólnym majątkiem, realnej korzyści materialnej. Zazwyczaj postępowanie w przedmiocie podziału majątku trwa latami, przez co współwłaściciel pozbawiony prawa do współposiadania mienia, będzie uprawniony do domagania się zasądzenia na jego rzecz wynagrodzenia za cały okres prowadzonego postępowania sądowego, a dokładnie do prawomocnego podziału majątku.
Zatem fakt pozbawienia możliwości współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego nie niesie za sobą jedynie negatywnych konsekwencji. Tego typu zdarzenie uprawnia osobę pozbawioną prawa do współposiadania rzeczy do uzyskania odpowiedniego kapitału finansowego.